• SPRAWNY UMYSŁ TO SAMODZIELNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW

    Zaburzenia pamięci mogą być bardzo groźne – co roku w Polsce 4 tysiące zaginionych to osoby starsze i liczba ta stale wzrasta. Codziennie wychodzi z domu i nie może odnaleźć do niego drogi powrotnej ponad 10 seniorów! Niestety zaginięcia osób starszych spowodowane najczęściej zaburzeniami pamięci i depresją często kończą się tragicznie.

     

    Zaburzenia pamięci w wieku senioralnym mogą mieć różny charakter i przebiegać z różnych natężeniem – od niewielkich kłopotów z pamięcią, przez łagodne zaburzenia poznawcze, aż po choroby otępienne (zwane też demencją), które są jedną z najczęstszych przyczyn niesamodzielności osób starszych.

     

    Żyjemy coraz dłużej i częściej mierzymy się z problemami chorób, w których czynnikiem ryzyka jest wiek. Dlatego tak ważna jest profilaktyka zdrowotna – zarówno dla ciała jak i umysłu. Regularny wysiłek intelektualny ma takie samo znaczenie dla funkcjonowania poznawczego, jak regularne ćwiczenia fizyczne dla kondycji ciała.

    Czy wiesz, że:
    • Co czwarty(-a) z nas ma ponad 60 lat, a za około 30 lat już ponad 40% Polaków będzie po sześćdziesiątce.
    • Dla 90% z nas największą wartością jest zdrowie, a dla 70% samodzielność.
    • Choroby otępienne są jedną z najczęstszych przyczyn niesamodzielności osób starszych.
    • Ponad 80% niesamodzielnych seniorów pozostaje pod opieką rodziny, a większość opiekunów to kobiety w wieku 45-64 lat.
    • Zaburzenia otępienne dotyczą 15,8% osób w wieku powyżej 60 lat (1,5 mln), a łagodne zaburzenia poznawcze 16,8% populacji.

    * GUS, Ogólnopolskie badanie Polsenior 2, Attitudes towards ageing/Bupa Grupa LuxMed, Potrzeby opiekuńcze seniorów/SGH w Warszawie

  • POZNAJ SIŁOWNIĘ PAMIĘCI – TRENINGI UMYSŁU DLA SENIORÓW

    Siłownia Pamięci powstała z myślą o osobach starszych, w trosce o ich samodzielność, komfort życia i bezpieczeństwo. A do tego niezbędny jest sprawny umysł, czyli pamięć, logiczne myślenie, orientacja w przestrzeni, uwaga i planowanie. Wraz z ekspertami w dziedzinie psychologii, terapii zajęciowej i gerontologii opracowujemy materiały i narzędzia do treningu umysłu i wszystkie udostępniamy bezpłatnie. Trening umysłu to ćwiczenia, które angażują różne obszary i funkcje mózgu, m.in. logiczne myślenie, pamięć, kreatywność, koncentracja i koordynacja wzrokowo-ruchowa. Badania dowodzą, że systematyczne ćwiczenia umysłu przynoszą wymierne efekty – poprawę sprawności umysłu lub utrzymanie aktualnego stanu, mogą nawet opóźnić objawy demencji o 5-10 lat.

     

    Zobacz co oferujemy – wybierz materiały odpowiednie dla Ciebie!

    Egzemplarz treningu umysłu dla seniorów zawierający wstępne informacje. Obok fioletowej ksiązki leżą okulary i filiżanka kawy.

    PORADNIK

    Warto od niego zacząć. Zawiera ważne informacje ogólne o treningach umysłu, rodzajach, zaburzeniach i starzeniu się pamięci oraz praktyczne wskazówki, jak skutecznie trenować umysł.

    Żółty egzemplarz treningu umysłu dla seniorów zawierający scenariusze zajęć.

    TRENINGI GRUPOWE

    Scenariusze, pojedyncze ćwiczenia oraz karty pracy przygotowane dla osób, które pracują z grupą osób starszych, np. w różnego rodzaju placówkach opiekuńczych, klubach, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

    Na stole: roślina domowa, notes, długopis, kubek kawy oraz otwarty zestaw ćwiczeń z obrysami czterech państw i rysunkami czterech zabytków- Muru Chińskiego, Wieży Eiffela, Statuy Wolności oraz Koloseum

    TRENINGI INDYWIDUALNE

    Zestawy ćwiczeń do pracy indywidualnej np. w domu, powstały z myślą o seniorach, którzy chcą trenować pamięć i inne funkcje poznawcze, a nie mogą uczestniczyć w zajęciach grupowych.

    Egzemplarz treningu umysłu dla seniorów zawierający scenariusze do pracy w parach senior- opiekun. Na zielonej książce ze scenariuszami leży zatemperowany ołówek, a obok pióro wieczne oraz zegarek.

    TRENINGI W PARZE

    Scenariusze do pracy w parze z seniorami cierpiącymi na zespoły otępienne lub łagodne zaburzenia poznawcze spowodowane wiekiem, depresją, zaburzeniami lękowymi lub somatycznymi.

    Tablet z otawrtą aplikacją. Ćwiczenie: Odsłuchaj nazwy ulic i miast oraz zapamiętaj związane z nimi zdjęcia. Cztery zdjęcia przedstawiające ulice i miasta oraz ikona do odsłuchania nazwy lokalizacji

    APLIKACJE MEMO

    Rodzina trzech aplikacji na tablet, stworzona dla seniorów i z ich udziałem. Polecane dla osób starszych, które nie boją się nowych technologii. Propozycja do pracy z rodziną np. wnukami.

    Osoby w różnym wieku uczestniczące w wykładzie. Zasłuchani siedzą na krzesłach i patrzą w stronę osoby prowadzącej.

    MULTIMEDIA

    Filmy, nagrania webinarów skierowane do wszystkich, którzy chcieliby wzbogacić codzienną opiekę nad seniorem, a także treningi pamięci online przygotowane dla osób starszych. 

  • POZNAJ PRZYKŁADOWY PLAN TRENINGU Z SIŁOWNIĄ PAMIĘCI

    W treningach funkcji poznawczych bardzo ważna jest systematyczność i różnorodność wykonywanych ćwiczeń. Poznaj kilka ważnych wskazówek i zacznij trenować z bliską Ci osobą starszą!

     

    broken image
  • Zdjęcie biznesowe, uśmiechnięta Maja Wenciarska- psycholożka oraz trenerka w białej koszuli z kołnierzykiem i drewnianych koralach w kolorach tęczy

    Materiały „Siłowni pamięci” stanowią nieocenioną inspirację zarówno w pracy indywidualnej, jak i podczas zajęć grupowych z seniorami. Ciekawe scenariusze zajęć, uwzględniające różne poziomy funkcjonowania poznawczego i psychospołecznego są nie tylko treningiem intelektu. Dostarczają także wiele kreatywnej zabawy, relaksu, budując pozytywne relacje między uczestnikami warsztatów. W imieniu swoim oraz moich cudownych seniorów, z całego serca polecam „Siłownię pamięci”.

     

    Maja Wenciarska, psycholożka, trenerka, Dzienny Dom Seniora w Gryfinie